Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Zespoły Prokuratorów do spraw walki z lekarzami

Marek Koenner16 maja 20167 komentarzy

Tak, na pewno już wszyscy wiedzą, że „Prokurator Krajowy zdecydował (zarządzenie z 29 kwietnia 2016 r. w sprawie określenia struktury organizacyjnej Prokuratury Krajowej), że w skład Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej będzie wchodził Koordynator do Spraw Błędów Medycznych.

Z dotychczasowych informacji przekazanych Prokuraturze Krajowej wynika, że Samodzielne Działy do Spraw Błędów Medycznych zostały utworzone w prokuraturach regionalnych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie, a w prokuratorach regionalnych w Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu sprawami związanymi z błędami lekarskimi będą zajmować się koordynatorzy.” (informacje ze strony Prokuratury Krajowej).

No i w ten oto sposób odeszliśmy od generalnie słusznego kierunku analizy błędów w sztuce jako rodzaju zdarzenia medycznego, która zakładała, że najpierw analizujemy okoliczności pod kątem medycznym, procedur dotyczących samej terapii czy diagnozy. Dopiero kiedy uznamy, że ten błąd jest ewidentny, kiedy nie da się obronić szkodliwości działania poszczególnych osób, kiedy nie możemy powiedzieć: skupmy się wyłącznie na naprawie procedury, a także – a może w szczególności – kiedy była taka decyzja pacjenta czy jego rodziny, rozważmy odpowiedzialność odszkodowawczą.

Przechodzimy do walki z kułactwem. Zawsze ktoś jest winny. I to winny z punktu widzenia prawa karnego.

Teraz jedyna nadzieja w niezawisłych sądach – że obronią lekarzy przed „karnymi szwadronami”.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 7 comments… read them below or add one }

    Aneta 16 maja, 2016 o 11:42

    Zanim zacznie się organizować łapanki i wbijanie „gwoździ” w środowisko medyczne, warto byłoby zadać sobie pytanie skąd się biorą błędy medyczne? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na edukację medyków, włącznie na płaszczyźnie edukacji prawnej, która jest dzisiaj absolutnie niezbędna w zbiurokratyzowanym wykonywaniu zawodu medycznego.
    Prokuratora można zawsze i wszędzie posłać, tylko komu to przyniesie korzyść w ujęciu społecznym? NIKOMU.

    Odpowiedz

    Wojciech Drapała 16 maja, 2016 o 17:59

    Ha ha, ciekawa analiza i chyba trafna analogia z tym rozkułaczaniem… ale co będę się rozpisywał, jeszcze się komuś narażę 😉

    Odpowiedz

    bartoszkowalak 3 czerwca, 2016 o 16:11

    Dzień dobry,

    Pomijając samą motywację prowadzenia tego pomysłu, to jednak sama idea specjalizacji w prokuraturze ( dalej w sądach) jest moim zdaniem trafnym kierunkiem. Trudno oczekiwac zapłau od prokuratora, sedziego w trudnej sprawie medycznej, gospodarczej, miedzynarodowej gdy musi się napracować, pojęcia o temacie nie ma a na koniec i tak tylko jeden numerek do statystyki.

    Odpowiedz

    m.koenner 13 czerwca, 2016 o 12:50

    Dzień dobry. Właściwie Pana uwaga rodzi potrzebę szerszej odpowiedzi, której udzielam w kolejnym wpisie w blogu. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Błąd medyczny 15 lutego, 2017 o 09:52

    Mija prawie rok i nic nie słyszałem w moim środowisku ani mediach o koordynatorze do spraw błędów medycznych. Funkcja pewnie wydmuszka ;]

    Odpowiedz

    Marek Koenner 15 lutego, 2017 o 09:58
    Błąd medyczny 15 lutego, 2017 o 19:58

    A jednak, mój błąd, dziękuje .

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Leave a Comment

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Previous post:

    Next post: