Zdarza się w trakcie szkolenia lub rozmowy takie pytanie, na które odpowiedź jest naprawdę trudna. Jednak wcale nie z przyczyn merytorycznych, nie z powodu trudności w analizie prawnej, ale z przyczyn natury etycznej.
Co zrobić, jeżeli w sytuacji zagrażającej życiu (albo w poważnym stopniu zdrowiu) pacjenta, ten odmawia leczenia?
No więc proszę Państwa, nie ma w polskim prawie zakazu samobójstwa.
Pacjent może odmówić leczenia.
Pacjent musi być oczywiście właściwie poinformowany o skutkach tej decyzji, jednak może odmówić leczenia nawet w sytuacji, gdy istnieje duże ryzyko, że stan, w którym się znalazł, zagraża jego życiu.
W nieunikniony sposób pojawią się tu dwa problemy:
- dowodowy – najczęściej taki pacjent odmawia również złożenia podpisu pod oświadczeniem o odmowie – w takim wypadku musimy maksymalnie szczegółowo opisać tą sytuację w dokumentacji i poprosić (o ile to możliwe) drugiego lekarza o wpis,
- czy jeżeli jednak ten pacjent pozostanie pod naszą opieką jeszcze przez jakiś czas i wówczas dojdzie już do sytuacji, w której niezbędne jest ratowanie życia, czy należy przystąpić do działania? W mojej ocenie tak – dlatego, że wówczas mamy do czynienia z leczeniem (czy raczej ratowaniem życia), kiedy to zgoda pacjenta jest niepotrzebna. W takim wypadku oczywiście też niezwykle istotne są wpisy w dokumentacji medycznej.
Niemniej zastrzec trzeba, że każda taka sytuacja będzie szczegółowo analizowana.
{ 0 comments… add one now }