Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Trudne pytanie – odmowa leczenia

Marek Koenner07 października 2016Komentarze (0)

Zdarza się w trakcie szkolenia lub rozmowy takie pytanie, na które odpowiedź jest naprawdę trudna. Jednak wcale nie z przyczyn merytorycznych, nie z powodu trudności w analizie prawnej, ale z przyczyn natury etycznej.

Co zrobić, jeżeli w sytuacji zagrażającej życiu (albo w poważnym stopniu zdrowiu) pacjenta, ten odmawia leczenia?

No więc proszę Państwa, nie ma w polskim prawie zakazu samobójstwa.

Pacjent może odmówić leczenia.

Pacjent musi być oczywiście właściwie poinformowany o skutkach tej decyzji, jednak może odmówić leczenia nawet w sytuacji, gdy istnieje duże ryzyko, że stan, w którym się znalazł, zagraża jego życiu.

W nieunikniony sposób pojawią się tu dwa problemy:

 1. dowodowy – najczęściej taki pacjent odmawia również złożenia podpisu pod oświadczeniem o odmowie – w takim wypadku musimy maksymalnie szczegółowo opisać tą sytuację w dokumentacji i poprosić (o ile to możliwe) drugiego lekarza o wpis,
 2. czy jeżeli jednak ten pacjent pozostanie pod naszą opieką jeszcze przez jakiś czas i wówczas dojdzie już do sytuacji, w której niezbędne jest ratowanie życia, czy należy przystąpić do działania? W mojej ocenie tak – dlatego, że wówczas mamy do czynienia z leczeniem (czy raczej ratowaniem życia), kiedy to zgoda pacjenta jest niepotrzebna. W takim wypadku oczywiście też niezwykle istotne są wpisy w dokumentacji medycznej.

Niemniej zastrzec trzeba, że każda taka sytuacja będzie szczegółowo analizowana.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 comments… add one now }

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: