Ponieważ ostatnio głównym tematem bloga stała się dokumentacja medyczna pragnę donieść, że nie ona jedyna zajmuje naszą aktywność w Kancelarii Medycznej.
Przed paroma dniami miałem przyjemność uczestniczyć w panelu dyskusyjnym na temat prawnych i medycznych aspektów stwierdzania zgonu. Zorganizowało go Koło Naukowe Prawa Medycznego „Primum non nocere” na WPiA UG.
Dyskusję wywołała oczywiście niedawna wypowiedź profesora Jana Talara jakoby śmierć pnia mózgu nie istniała.
W trakcie panelu – wśród wielu ciekawych tez – wyłoniły się w szczególności dwa ciekawe zagadnienia.
1. Potrzeba precyzji co do określania pojęcia śmierci mózgu – czy jest ono tożsame z pojęciem śmierci pnia mózgu i co to tak naprawdę oznacza?
Oprócz procedur, których źródłem są też akty prawne, kluczowe są tu jednak zagadnienia medyczne. I nie można zapominać, że wiedza medyczna jest tu decydująca.
Nie odważę się tutaj szczegółowo wypowiadać.
2. Ciekawe jest również to, że chwila stwierdzana w akcie zgonu nie stanowi precyzyjnego odzwierciedlenia faktycznej chwili śmierci.
Sądzę, że powyższy wniosek mógłby wywołać kolejną ciekawą dyskusję, gdyż skutki śmierci są – również z punktu widzenia prawnego – niezwykle doniosłe i rozległe.
{ 2 comments… read them below or add one }
Przemyślałam wszystko i naprawdę było by bardzo dużo do dyskutowania na ten temat. Wiele różnych osobowości i różne opinie.
Tak, to bardzo rozległy i ciekawy temat.