Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Śmierć mózgu a chwila śmierci

Marek Koenner27 grudnia 20132 komentarze

Ponieważ ostatnio głównym tematem bloga stała się dokumentacja medyczna pragnę donieść, że nie ona jedyna zajmuje naszą aktywność w Kancelarii Medycznej.

 

Przed paroma dniami miałem przyjemność uczestniczyć w panelu dyskusyjnym na temat prawnych i medycznych aspektów stwierdzania zgonu. Zorganizowało go Koło Naukowe Prawa Medycznego „Primum non nocere” na WPiA UG.

Dyskusję wywołała oczywiście niedawna wypowiedź profesora Jana Talara jakoby śmierć pnia mózgu nie istniała.

 

W trakcie panelu – wśród wielu ciekawych tez – wyłoniły się w szczególności dwa ciekawe zagadnienia.

1. Potrzeba precyzji co do określania pojęcia śmierci mózgu – czy jest ono tożsame z pojęciem śmierci pnia mózgu i co to tak naprawdę oznacza?

Oprócz procedur, których źródłem są też akty prawne, kluczowe są tu jednak zagadnienia medyczne. I nie można zapominać, że wiedza medyczna jest tu decydująca.

Nie odważę się tutaj szczegółowo wypowiadać.

 

2. Ciekawe jest również to, że chwila stwierdzana w akcie zgonu nie stanowi precyzyjnego odzwierciedlenia faktycznej chwili śmierci.

Sądzę, że powyższy wniosek mógłby wywołać kolejną ciekawą dyskusję, gdyż skutki śmierci są – również z punktu widzenia prawnego – niezwykle doniosłe i rozległe.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 comments… read them below or add one }

  MPMedical.pl 28 stycznia, 2014 o 10:17

  Przemyślałam wszystko i naprawdę było by bardzo dużo do dyskutowania na ten temat. Wiele różnych osobowości i różne opinie.

  Odpowiedz

  m.koenner 28 stycznia, 2014 o 19:51

  Tak, to bardzo rozległy i ciekawy temat.

  Odpowiedz

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: