Zapewne wielu zarządzających podmiotami leczniczymi zajmuje się analizą ofert ubezpieczycieli i brokerów ubezpieczeniowych. Tematem niezwykle aktualnym jest również akredytacja. Generalnie popularnym zagadnieniem jest efektywne zarządzanie, a jednym z jego elementów jest również zarządzanie ryzykiem.
I niejednokrotnie, mowa jest o ryzyku finansowym, ale – o dziwo – aspekt prawnego ryzyka pozostaje gdzieś na uboczu tych rozważań. Dlatego też dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o tym, jak to ryzyko wygląda z perspektywy prawnika.
Otóż do prawnika często przychodzimy, podobnie jak do lekarza, w sytuacji już zaistniałego zagrożenia. Nie myślimy o pomocy prawnej w kontekście prewencji.
A warto nad tym się zastanowić.
W odniesieniu do błędów stricte medycznych decydująca jest wiedza medyczna. Prawnik może zaś jedynie przeprowadzić przez meandry polskiego wymiaru sprawiedliwości.
W wielu sytuacjach konieczna jest również właściwa komunikacja.
Zarówno w odniesieniu do całego systemu zapobiegania, właściwej reakcji, procedur – zdecydowanie zbudowanie tego systemu wymaga kooperacji i rady prawnika.
W dzisiejszych czasach pomoc taka może być udzielona on-line. Czasem konieczne jest szkolenie, które również on-line może być przeprowadzone.
Gorąco namawiam więc do współpracy w zakresie zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym.
{ 0 comments… add one now }