Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Pieczątka „nie zamieniać”na recepcie

Marek Koenner09 sierpnia 2013Komentarze (1)

Na linii lekarz – farmaceuta ciągle aktualny pozostaje problem dokonywania adnotacji na receptach, a ostatnio powrócił temat pieczątki: „nie zamieniać”.

W mojej ocenie problem ten w świetle prawa jest sztuczny.

Nigdzie nie zostało bowiem zdefiniowane pojęcie „adnotacji”, dlatego też nie ma znaczenia, czy będzie to własnoręczny dopisek lekarza czy też przystawiona przez niego pieczątka. Nie ma też w sensie prawnym znaczenia, czy treść „nie zamieniać” będzie połączona z nazwą leku itp.

W świetle przepisu art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2011 r., Nr 122, Poz.696 z późn. zm.) lekarz ma prawo dokonać na recepcie stosownej adnotacji na druku recepty, wskazując na niemożność dokonania zamiany przepisanego leku, czyli na przykład o treści: „Nie zamieniać”.

W takim wypadku farmaceuta nie może oczywiście dokonać zamiany leku na inny. Również – co wynika już wprost z przepisu – w sytuacji, gdy istnieje objęty refundacją odpowiednik, a świadczeniobiorca żąda jego wydania.

Sens tego unormowania jest taki, że to lekarz bierze na siebie odpowiedzialność określonej decyzji. Wystarczające jest, żeby z adnotacji wynikało wyraźnie, że danego leku nie można zamienić.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 comment… read it below or add one }

    Katarzyna 12 sierpnia, 2013 o 17:13

    Generalnie to często farmaceuta pyta pacjena,jaki lek mu wydać .Oryginalne leki ,gdzie badania ,ochrona patentowa, są zawsze droższe.Leki odtwórcze ,ganeryki, które zawierają tę samą substancję czynną a inną nazwę handlową są tańsze. Pacjent wybiera sam, który chce kupić,szczególnie jeśli leczy się przewlekle.Firmy farmaceutyczne zakończyły już promocje po grosz, teraz ceny są raczej umiarkowane i zależą od refundacji.

    Odpowiedz

    Leave a Comment

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Previous post:

    Next post: