Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Państwo bezprawia PiS

Marek Koenner04 marca 2017Komentarze (0)

Muszę się z czegoś wytłumaczyć. Swego czasu dokonałem wpisu o końcu państwa prawa. A następnie go usunąłem. I bynajmniej nie ze strachu, że część potencjalnych klientów odwróci się od mojej kancelarii. Uznałem po prostu, że nie jest to właściwe miejsce. No bo blog o prawie medycznym w końcu powinien dotyczyć kwestii merytorycznych, prawda? A jeżeli już nie w ścisłym znaczeniu, to jednak jakoś z nimi powiązanych.

Ale dzisiaj, kiedy dokonuje się kolejny akt rozwalania państwa prawa. Kiedy atakuje się sądy. W sposób prymitywny i prostacki. Nie można już tego przemilczeć.

Zresztą również lekarze (i biznes medyczny) też to czują. Kiedyś (choć nie tak dawno) sprawa dr Mirosława Garlickiego. Cała skandaliczna sprawa prof. Dariusza Dudka z Krakowa.

Co chwila spotykam się ze sprawami prowadzonymi przez prokuratorskie komórki do spraw błędów medycznych.

Do tego padają propozycje nienaukowych rozwiązań w medycynie formułowane w MZ. I jeszcze karanie 25-letnią odsiadką za fałszerstwa w VAT.

Populizm i demagogia.

I mimo, że z radością obserwuję poparcie zdecydowanej (chyba) większości środowisk profesjonalnych prawników, dla obrony Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, i niezależnego i niezawisłego sądownictwa (mimo wszystkich jego wad), to z drugiej strony wciąż spotykam a to  na Facebooku, a to w realu, osoby z tytułami zawodowymi, których poglądy są bliskie nowej władzy.

Prawdę mówiąc, nie chcąc ich obrażać, nie mam odpowiedzi na pytanie: jak można? Jak można nie rozumieć tej propagandy? Jak można nie rozumieć, że właśnie od tego – że inaczej traktowany jest członek władzy i rządzącej partii lub jego znajomy niż każdy inny obywatel – się niedawno (bo zaledwie 28 lat temu) uwolniliśmy.

Jak można nie rozumieć, że pomimo wielu niedoskonałości i wad, ten system działa!

Niedawno na jednej z konferencji przysłuchiwałem się propozycjom MS w zakresie zmian w procedurze cywilnej. I duża część z nich była naprawdę sensowna. Ale oznaczała jedno: więcej swobody dla sędziego. A jak można dać więcej swobody bez zaufania i bez budowania autorytetu sędziego?

Nie da się zbudować sprawnego państwa bez niezależnych i niezawisłych sądów!

Jedna osoba (skądinąd ciekawe jest to obserwować na własne oczy – tak budował się faszyzm i komunizm; nic nie zmieniało się w 1 dzień, w 1 miesiąc, a nawet w 1 rok) nie może decydować o kształcie prawa, instytucji i systemów w państwie. Ani w ochronie zdrowia ani w wymiarze sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 comments… add one now }

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: