Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Ordynacja leków a aktualna wiedza medyczna

Marek Koenner02 kwietnia 2015Komentarze (0)

Zawsze ten sam problem – ze znalezieniem czasu na pisanie na blogu. Ale słusznie zwrócono mi uwagę, żeby się jednak wytłumaczyć. Prowadzę bowiem właśnie serię szkoleń dla kardiologów dotyczącą problemu ordynacji leków w kontekście aktualnej wiedzy medycznej.

To bardzo poważne zagadnienie rodzące wiele emocji.

Dość na teraz powiedzieć, że zarówno w przypadku kardiologii, jak i każdego działania medycznego, podanie leku „słabszego”, czy bardziej (ale niewystarczająco) precyzyjnie: niezgodnie z aktualnymi wytycznymi, będzie błędem  zarówno sensu stricto medycznym, czyli błędem terapeutycznym, jak też najprawdopodobniej błędem organizacyjnym polegającym na nieuzyskaniu poinformowanej zgody pacjenta.

Bo gdyby pacjent został należycie poinformowany o alternatywnym leczeniu oraz o tym, że zgodnie z wytycznymi pierwszeństwo ma określony lek, to dopiero wówczas podjąłby  świadomą decyzję o leczeniu tym, a nie innym, lekarstwem. I bardzo często mogłoby się okazać, że cena jednak nie gra roli.

Choć zawsze każda taka sytuacja musi być oczywiście analizowana ad casum.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 comments… add one now }

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: