Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

O blogu

Pomoc prawną podmiotom leczniczym świadczę od kilku lat. Dlaczego więc dopiero teraz (tzn. latem 2012 r.) podjąłem decyzję pisania bloga omawiającego różne aktualne zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego prawa medycznego ?

Po pierwsze takie blogi już są. I są one również bardzo ciekawe. Zauważyłem jednak, że Autorzy starają się zawrzeć w nich opisy konkretnych zagadnień z prawa medycznego. Uznałem, że do tego lepiej nadawać się będzie Baza wiedzy znajdująca się na stronie medycznej mojej Kancelarii. Jest ona stale dopracowywana i rozszerzana.

Po drugie tylko jeden z blogów prowadzony jest przez prawnika praktykującego w zakresie pomocy prawnej dla lekarzy, jednak reprezentuje on również pacjentów (oczywiście nie w tych samych sprawach, gdyż takie działanie jest niezgodne z etyką zawodu radcy prawnego). Blog Prawodlalekarza.pl jest zatem aktualnie jedynym w Polsce blogiem prowadzonym przez mecenasa działającego tylko po stronie podmiotu leczniczego i lekarza.

Po trzecie: brakowało właśnie bloga skierowanego do podmiotów leczniczych, ale działających jako prężnie rozwijające się firmy. Nawet przecież problem błędu medycznego nie jest już tylko problemem samego lekarza (chociaż może dotknąć go w bardzo poważnym zakresie), ale też podmiotu leczniczego, z którym lekarz współpracuje oraz ubezpieczyciela, w którym podmiot ten jest ubezpieczony.

Po czwarte: niejednokrotnie, gdy spotykałem się z nowym, potencjalnym Klientem, zderzałem się z problemem niedostatecznej (nikomu nie ujmując, gdyż sytuacja ta ulega poprawie) świadomości prawnej. Przykładowo prawie każdy lekarz stomatolog dysponuje w swoim gabinecie zgodą pacjenta na leczenie endodontyczne, ale kto z niej korzysta ? Duże podmioty wykonują świadczenia ponadlimitowe, ale czy wszystkie myślą o nich w kategoriach ewentualnego przyszłego procesu z NFZ-em ?

Powyższe uwagi są oczywiście subiektywnymi spostrzeżeniami. Zachęcam zatem do czytania bloga Prawodlalekarza.pl oraz innych blogów o podobnej tematyce i samodzielnego sprawdzenia, czy można z Autorem się zgodzić.