Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Niesprawny sprzęt medyczny

Marek Koenner03 października 2013Komentarze (0)

Jako jedną z przyczyn złożenia przez 140 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie wypowiedzeń – jak podaje portal Rynek Zdrowia – wskazano: brak sprzętu medycznego umożliwiającego leczenie oraz że sprzęt medyczny nie spełnia norm bezpieczeństwa.

To poważna sprawa, którą zajmowało się już orzecznictwo.

(Poniższe orzeczenie musiałem oczywiście dostosować do nowego stanu prawnego.)

W wyroku z dnia 11 maja 1983 r. (IV CR 118/83, Lex nr 2899) Sąd Najwyższy uznał, że dopuszczenie do użycia sprzętu medycznego (operacyjnego) niesprawnego, narażającego pacjentów na możliwość uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, musi być uważane za zawinione zaniedbanie funkcjonariuszy zakładu leczniczego, w którym dokonano zabiegu.

Dalej w uzasadnieniu Sąd wskazał, że obowiązek sprawdzenia sprawności sprzętu medycznego (operacyjnego) przed każdym zabiegiem operacyjnym jest tym bardziej uzasadniony, że pacjent poddany zabiegowi operacyjnemu wprawiony jest w stan odurzenia, które nie pozwala mu na stosowne reagowanie na bodźce zewnętrzne, m.in. na oparzenia, jakie mogą powodować zawarcia w urządzeniach elektrycznych. Stąd też nie może się on uchronić przed tego rodzaju szkodami. Dopuszczenie do użyciu sprzętu niesprawnego, narażającego pacjentów na możliwość uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, musi być uważane za zawinione zaniedbanie zarządzających podmiotem leczniczym.

Jeżeli więc informacje medialne są prawdziwe, to argument lekarzy, że nie mogą czuć się bezpiecznie z powodu niesprawdzonego sprzętu medycznego brzmi bardzo poważnie.

Dopuszczenie takiego sprzętu przy leczeniu rodzi to bowiem zarówno odpowiedzialność podmiotu leczniczego (błąd organizacyjny), jak i lekarza (błąd diagnostyczny lub terapeutyczny). 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 comments… add one now }

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: