Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Neonatolodzy skazani w Krakowie

Marek Koenner22 sierpnia 2016Komentarze (1)

Jak donosi Gazeta Wyborcza Sąd Okręgowy w Krakowie skazał neonatologów ze Szpitala Uniwersyteckiego w tym samym mieście za „złą opiekę nad dzieckiem sędziego, który jako oskarżyciel posiłkowy występował przed sądem, w którym na co dzień występuje”.

Kwestia wyłączenia sędziego to pierwsza kwestia, nad którą warto się zatrzymać. 

Mamy tu do czynienia z wyłączeniem sędziego, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie (iudex suspectus). Nie ma więc tutaj żadnego automatyzmu, jak w przypadku iudex inhabilis (gdy sędzia jest przykładowo bliskim krewnym strony lub pokrzywdzonego).

Często ma miejsce sytuacja, gdy sprawa dotyczy bezpośrednio sędziego tego samego sądu, w którym orzeka. Okoliczności, że wątpliwości co do bezstronności istnieją wystarczy uprawdopodobnić, nie trzeba ich udowadniać. Ale pamiętać trzeba, że nie wystarcza tu relacja zawodowa. W końcu lekarze też kończą często te same uczelnie. 

Druga sprawa, o której pisze Pani Redaktor Iwona Hajnosz, to ocena opinii biegłych. 

I tu – z zastrzeżeniem, że nie znam akt sprawy – muszę poprzeć oburzenie wyrażone przez Polskie Towarzystwo Noenatologiczne.

Niejednokrotnie problemem jest znalezienie takich biegłych, żeby ich poziom kwalifikacji nie tyle nie odstawał od pracy ocenianych lekarzy, co był od nich wyższy. Dopiero wówczas możemy opierać się na takiej opinii biegłych.

W tym przypadku „sprawę neonatologiczną opiniuje pediatra i specjalista chorób zakaźnych oraz neonatolog, który od ponad 10 lat nie praktykuje w zawodzie”.

Nigdy nie powinno dojść do takiej sytuacji.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 comment… read it below or add one }

  Wojciech Rudzki 24 sierpnia, 2016 o 18:14

  Bardzo ciekawa sprawa. Kiedy czytałem o niej po raz pierwszy myślałem, że nie wypłynie poza nasze krakowskie podwórko…

  Odpowiedz

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: