Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Informacja a zgoda pacjenta

Marek Koenner15 lutego 2015Komentarze (1)

Czasami wydaje mi się, że mówię o sprawach, które są już dla lekarzy, ordynatorów, a z pewnością dla zarządzających w szpitalach i klinikach oczywiste. Na pewno są to zagadnienia nie nowe. Jednak, jak się okazuje, rozwiązania wdrożone w praktyce nie spełniają – przynajmniej w mojej ocenie – nawet podstawowych zasad.

Po ostatnim szkoleniu okazało się, że duży szpital korzysta z formularza zgody, w którym:

– zawarte jest kilka linijek na wpis stanowiący opis procedury, przy czym wpisu tego dokonuje sam pacjent,

– następnie widnieje w nim wydrukowana formuła (zgodna z przepisem), w myśl której pacjent został o wszystkim poinformowany, o stopniu ryzyka, dających się przewidzieć następstwach itp.,

– widnieje również „potwierdzenie” przez lekarza, że te informacje o procedurze i powikłaniach zostały pacjentowi przekazane.

Czyli wszystko nie tak, jak być powinno.

Co więcej – nie w tej kolejności, która powinna wyglądać tak:

1) informacja (która może wyglądać bardzo różnie), ale jednak pochodzi od lekarza, bo to on ma obowiązek poinformowania i on ma wiedzę, o czym trzeba poinformować,

2) zgoda pacjenta – tu można użyć różnych formuł, ale musi z nich wynikać jedno: że informacja dotarła, była zrozumiała i została zrozumiana i że w związku z tą informacją pacjent decyduje się (!) na to leczenie.

Szczegółowo wdrażam to w wielu miejscach w Polsce zgodnie z wypracowanym i sprawdzonym już schematem, w ramach którego lekarze decydują o kształcie i treści przekazywanych informacji.

ALE zgoda musi być zgodą pacjenta, dla której znajdziemy potwierdzenie, ale nie w formularzu zgody, ale we wpisach w dokumentacji medycznej.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 comment… read it below or add one }

  Maryna Ziemniak 6 maja, 2015 o 10:52

  Dokładnie wyjaśniona różnica pomiędzy tymi pojęciami, które wielu błędnie myli.

  Odpowiedz

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: