Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Dwa pakiety Ministra Zdrowia – dwa problemy: nadwykonania i EDM

Marek Koenner25 kwietnia 2014Komentarze (0)

Rzadko komentuję pomysły polityczne, ale tym razem chciałbym się odnieść do propozycji ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Obejmują one dwa pakiety: onkologiczny oraz kolejkowy (dotyczący pozostałych specjalizacji) – tak zostały sprecyzowane ich nazwy na stronie Ministerstwa i w mojej ocenie rodzą dwa podstawowe problemy.

Pierwsza kwestia dotyczy nadwykonań. W sądach toczą się procesy z NFZ-em o rozliczenia z tego tytułu. Wciąż liczne roszczenia dotyczące świadczeń ponadlimitowych są przedmiotem analizy podmiotów leczniczych, czy wejście na taką sądową ścieżkę nie będzie konieczne.

I chociaż eksperci oceniają pomysły Ministra z umiarkowanym optymizmem, a sami lekarze z dużym krytycyzmem, to w jednym chyba panuje między nimi zgoda. Mianowicie, że bez dodatkowych pieniędzy w systemie ochrony zdrowia, proponowanych zmian nie da się przeprowadzić.

Pojawia się więc tutaj pytanie: czy na złożenie tych propozycji pozwoliła Ministrowi analiza kierowanych do NFZ żądań odnośnie świadczeń ponadlimitowych?

Druga sprawa to system informatyczny w ochronie zdrowia, nad którym prace prowadzone są już kilka lat. Istotnym jego elementem jest elektroniczna dokumentacja medyczna, której termin wdrożenia został właśnie znacznie przesunięty. Ale najważniejszym z punktu widzenia propozycji Ministra Zdrowia wydaje się jednak Internetowe Konto Pacjenta.

Wszelkie jednak pomysły skracające kolejki są niemożliwe do wdrożenia bez nowoczesnych systemów zapewniających kontrolę nad przepływem pacjenta w systemie. A na to potrzeba jeszcze czasu. I również pieniędzy.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 comments… add one now }

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: