Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Dokumentacja elektroniczna a zgody pacjentów

Marek Koenner02 sierpnia 2013Komentarze (0)

Nieuchronnie zbliża się termin wdrożenia dokumentacji elektronicznej w podmiotach leczniczych. A niezależnie od ustawowego obowiązku, wiele podmiotów już od dawna z takiej dokumentacji korzysta.

O ile jednak w aktualnej sytuacji tego problemu nie dostrzegamy, o tyle w nowej wystąpi on w całej okazałości. Mianowicie chodzi mi o całkowite przejście na wersje elektroniczne odnośnie wszelkiej dokumentacji medycznej. Z założenia to rozwiązanie powinno pozwolić na uniknięcie konieczności tworzenia jakiejkolwiek dokumentacji w formie papierowej, a w konsekwencji – pozbycia się problemu jej przechowywania.

Niestety zarówno obecnie, jak i po wprowadzeniu absolutnego obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej (co zgodnie ze stanem prawnym na dzień dzisiejszy ma nastąpić z dniem 1 sierpnia 2014 r.), nie da się uniknąć problemu gromadzenia niektórych dokumentów w formie papierowej.

Oczywiście będzie dopuszczalne (a nawet prawdopodobnie obligatoryjne) skanowanie tychże dokumentów i wprowadzanie ich do systemu tak, żeby – razem z pozostałą częścią dokumentacji – stanowiły całość.

Nie został bowiem wciąż rozwiązany problem dotyczący składania podpisów. Prawo polskie w ujęciu systemowym (a w szczególności przepisy prawa cywilnego, które będą tu znajdowały zastosowanie) nie przewidują bowiem innej formy pisemnej niż papier ze złożonym na nim podpisem. (Nie parafką, przed czym przy okazji przestrzegam!).

Dopóki zatem nie będzie rozwiązania w postaci kart i czytników (czy innego adekwatnego) bądź nie nastąpi zmiana podejścia sądów do rozumienia pojęcia podpisu (bo jak wiemy są już urządzenia lepiej badające podpis niż ludzkie oko), bądź ostatecznie nie zmienią się przepisy (bo na razie cyfrowy podpis się nie sprawdził), to ciągle forma pisemna oznaczać będzie papier i podpis złożony atramentem.

Powyższe opisuje tylko jeden z szeregu problemów, które pojawiają się przy okazji dokumentacji elektronicznej, a właściwie w ogóle – medycznej. O innych będę pisał w kolejnych wpisach na moim blogu.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 comments… add one now }

    Leave a Comment

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Previous post:

    Next post: