Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Brak zgody pacjenta – jeden z zarzutów w sprawie

Marek Koenner10 lutego 20142 komentarze

Czy jakikolwiek zarzut pacjenta w pozwie okaże się zasadny – o tym zdecyduje sąd. Ale tak na szybko – przyznam się Wam, że nie spotkałem się z pozwem, w którym nie byłoby zarzutu niepoinformowania pacjenta. A wiadomo – brak właściwego poinformowania oznacza brak skutecznej zgody na zabieg.

Chodzi o to, że pacjent, który formułuje roszczenie przeciwko lekarzowi/klinice, a może raczej jego mecenas, już nie ogranicza się tylko do zarzutu błędu medycznego rozumianego jako błąd w sztuce.

W mojej praktyce, np. w sprawie dotyczącej prowadzenia ciąży przez lekarza ginekologa, spotykam się zawsze z taką samą sytuacją. Jeden rzekomy błąd lekarza powoduje utratę zaufania i szukanie kolejnych „błędów”.

Nagle okazuje się, że: diagnoza była niewłaściwa, a lek był podany off-label (bo nieco przekroczono dawkę), no i oczywiście, że zgoda owszem była, ale podpisana „z automatu” na wejściu do gabinetu, a przecież to lekarz dopiero poinformował o problemach.

I tak sprawa rośnie. 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 comments… read them below or add one }

  hdwr 14 lutego, 2014 o 09:44

  Tak, zgadzam się. Lekarze powinni być przewrażliwieni na punkcie wyrażania zgody i zawsze upewnić się że dokumenty są pospisane

  Odpowiedz

  Marcin Rębowski adwokat Łódź 8 marca, 2014 o 18:55

  W zasadzie pole odszkodowań za błędy medyczne w Polsce to dopiero odkrywana dziedzina. Ale podniesienie świadomości spowoduje powolne zwiększanie ilości procesów z tego zakresu.

  Odpowiedz

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: