Zespoły Prokuratorów do spraw walki z lekarzami

Marek Koenner16 maja 20167 komentarzy

Tak, na pewno już wszyscy wiedzą, że „Prokurator Krajowy zdecydował (zarządzenie z 29 kwietnia 2016 r. w sprawie określenia struktury organizacyjnej Prokuratury Krajowej), że w skład Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej będzie wchodził Koordynator do Spraw Błędów Medycznych.

Z dotychczasowych informacji przekazanych Prokuraturze Krajowej wynika, że Samodzielne Działy do Spraw Błędów Medycznych zostały utworzone w prokuraturach regionalnych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie, a w prokuratorach regionalnych w Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu sprawami związanymi z błędami lekarskimi będą zajmować się koordynatorzy.” (informacje ze strony Prokuratury Krajowej).

No i w ten oto sposób odeszliśmy od generalnie słusznego kierunku analizy błędów w sztuce jako rodzaju zdarzenia medycznego, która zakładała, że najpierw analizujemy okoliczności pod kątem medycznym, procedur dotyczących samej terapii czy diagnozy. Dopiero kiedy uznamy, że ten błąd jest ewidentny, kiedy nie da się obronić szkodliwości działania poszczególnych osób, kiedy nie możemy powiedzieć: skupmy się wyłącznie na naprawie procedury, a także – a może w szczególności – kiedy była taka decyzja pacjenta czy jego rodziny, rozważmy odpowiedzialność odszkodowawczą.

Przechodzimy do walki z kułactwem. Zawsze ktoś jest winny. I to winny z punktu widzenia prawa karnego.

Teraz jedyna nadzieja w niezawisłych sądach – że obronią lekarzy przed „karnymi szwadronami”.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aneta Maj 16, 2016 o 11:42

Zanim zacznie się organizować łapanki i wbijanie „gwoździ” w środowisko medyczne, warto byłoby zadać sobie pytanie skąd się biorą błędy medyczne? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na edukację medyków, włącznie na płaszczyźnie edukacji prawnej, która jest dzisiaj absolutnie niezbędna w zbiurokratyzowanym wykonywaniu zawodu medycznego.
Prokuratora można zawsze i wszędzie posłać, tylko komu to przyniesie korzyść w ujęciu społecznym? NIKOMU.

Odpowiedz

Wojciech Drapała Maj 16, 2016 o 17:59

Ha ha, ciekawa analiza i chyba trafna analogia z tym rozkułaczaniem… ale co będę się rozpisywał, jeszcze się komuś narażę 😉

Odpowiedz

bartoszkowalak Czerwiec 3, 2016 o 16:11

Dzień dobry,

Pomijając samą motywację prowadzenia tego pomysłu, to jednak sama idea specjalizacji w prokuraturze ( dalej w sądach) jest moim zdaniem trafnym kierunkiem. Trudno oczekiwac zapłau od prokuratora, sedziego w trudnej sprawie medycznej, gospodarczej, miedzynarodowej gdy musi się napracować, pojęcia o temacie nie ma a na koniec i tak tylko jeden numerek do statystyki.

Odpowiedz

m.koenner Czerwiec 13, 2016 o 12:50

Dzień dobry. Właściwie Pana uwaga rodzi potrzebę szerszej odpowiedzi, której udzielam w kolejnym wpisie w blogu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Błąd medyczny Luty 15, 2017 o 09:52

Mija prawie rok i nic nie słyszałem w moim środowisku ani mediach o koordynatorze do spraw błędów medycznych. Funkcja pewnie wydmuszka ;]

Odpowiedz

Marek Koenner Luty 15, 2017 o 09:58
Błąd medyczny Luty 15, 2017 o 19:58

A jednak, mój błąd, dziękuje .

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: