Dr Marek Koenner

radca prawny

Jestem radcą prawnym i specjalizuję się w prawie medycznym. Ale pomoc prawną świadczę podmiotom leczniczym i lekarzom w różnych sferach ich działalności...
[Więcej >>>]

Testament życia i inne problemy lekarza

Marek Koenner04 stycznia 2021Komentarze (1)

Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że żadne polskie przepisy nie regulują wprost problematyki „testamentu życia”.

Czy jednak można z pewnych norm prawnych odkodować wytyczne pozwalające na dokonanie prawnej kwalifikacji konkretnych sytuacji, a w konsekwencji określić skutki prawne?

Stosownie do art. 9 Europejskiej Konwencji Bioetycznej należy uwzględnić wcześniej wyrażone życzenie pacjenta co do podjętych działań leczniczych, jeżeli w chwili ich przeprowadzania nie może on już wyrazić swojej woli. Polska nie ratyfikowała jednak do dnia dzisiejszego Konwencji.

Panuje też przekonanie, że przepisy ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nic nie wyjaśniają w tym zakresie.

Ale warto przypomnieć tutaj postanowienie SN z 27.10.2005 r. (III CK 155/05, Lex nr 172101), który wskazał, że:

oświadczenie pacjenta wyrażone na wypadek utraty przytomności, określające wolę dotyczącą postępowania lekarza w stosunku do niego w sytuacjach leczniczych, które mogą zaistnieć, jest dla lekarza – jeżeli zostało złożone w sposób wyraźny i jednoznaczny – wiążące.

Wydaje się nam często, że Polska jest w tej kwestii jakimś zacofanym krajem i stąd problemy.

Ale te i podobne problemy w jeszcze większym stopniu uwidaczniają się w krajach Zachodu, gdzie lekarz styka się z wielokulturowością pacjentów.

Przykładowo w Niemczech w sytuacji, gdy rodzice odmawiają ze względów religijnych zgody na pomoc dziecku, niezwłocznie sąd ogranicza prawa rodzicielskie i zezwala lekarzowi na pomoc. W takiej sytuacji lekarz jest chroniony.

A czy u nas lekarz i podmiot leczniczy są wystarczająco chronieni?

Czytaj też: Ryzyko prawne prowadzenia gabinetu w dobie koronawirusa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    KasiaMango 14 lipca, 2014 o 08:08

    Rzeczywiście wydaje mi się, że prawo w Polsce niedostatecznie chroni lekarzy, ale kto się ma o to upominać jak nie oni sami? Moim zdaniem jest wiele do zmienienia, np. ustawa o zawodzie psychologa? Gdzie ona jest?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: