Specjalizacja sędziów w sprawach medycznych

Marek Koenner13 czerwca 2016Komentarze (0)

W jednym z komentarzy do poprzedniego wpisu wyrażono pogląd, że sama idea specjalizacji sędziów (sądów?) jest słuszna.

Spotykam się z tym poglądem – również ze strony sędziów – nie pierwszy raz. Otóż uważam, że jest on oparty na błędnym założeniu. Że w ogóle jest to możliwe.

Niemniej moim zdaniem również specjalizacje mają sens, ale tylko do pewnego stopnia. Przykładowo w sądach apelacyjnych nie powinno być tak, że nie ma wydziału rodzinnego (albo sekcji). Ale w mojej ocenie np. proces w sprawie budowlanej nie różni się zasadniczo od procesu o błąd medyczny. Cała konstrukcja postępowania dowodowego jest taka sama.

Problem leży jednak zupełnie gdzie indziej i wymagałby znacznego podrożenia kosztów postępowania, co może być nieakceptowalne społecznie. Mianowicie chodzi o biegłych – tu leży klucz.

Raczej nie jest możliwe, żeby prawnik, jakim jest sędzia, radca prawny czy adwokat, miał (albo musiał zdobyć) szczegółową wiedzę w konkretnej dziedzinie. Z prostej przyczyny: bo jest prawnikiem i nie starczy nikomu życia, żeby zgłębić tą wiedzę szczegółowo.

Z drugiej strony jest oczywiste, że prawnik powinien mieć orientację w dziedzinie, do której odnosi się umowa czy spór. Trochę podobnie jak pisarz kryminałów musi zdobyć pewną wiedzę o postępowaniu karnym.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 537 404 455e-mail: kontakt@kancelaria-koenner.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/prawodlalekarza.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: