Śmierć mózgu a chwila śmierci

Marek Koenner27 grudnia 20132 komentarze

Ponieważ ostatnio głównym tematem bloga stała się dokumentacja medyczna pragnę donieść, że nie ona jedyna zajmuje naszą aktywność w Kancelarii Medycznej.

 

Przed paroma dniami miałem przyjemność uczestniczyć w panelu dyskusyjnym na temat prawnych i medycznych aspektów stwierdzania zgonu. Zorganizowało go Koło Naukowe Prawa Medycznego „Primum non nocere” na WPiA UG.

Dyskusję wywołała oczywiście niedawna wypowiedź profesora Jana Talara jakoby śmierć pnia mózgu nie istniała.

 

W trakcie panelu – wśród wielu ciekawych tez – wyłoniły się w szczególności dwa ciekawe zagadnienia.

1. Potrzeba precyzji co do określania pojęcia śmierci mózgu – czy jest ono tożsame z pojęciem śmierci pnia mózgu i co to tak naprawdę oznacza?

Oprócz procedur, których źródłem są też akty prawne, kluczowe są tu jednak zagadnienia medyczne. I nie można zapominać, że wiedza medyczna jest tu decydująca.

Nie odważę się tutaj szczegółowo wypowiadać.

 

2. Ciekawe jest również to, że chwila stwierdzana w akcie zgonu nie stanowi precyzyjnego odzwierciedlenia faktycznej chwili śmierci.

Sądzę, że powyższy wniosek mógłby wywołać kolejną ciekawą dyskusję, gdyż skutki śmierci są – również z punktu widzenia prawnego – niezwykle doniosłe i rozległe.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

MPMedical.pl Styczeń 28, 2014 o 10:17

Przemyślałam wszystko i naprawdę było by bardzo dużo do dyskutowania na ten temat. Wiele różnych osobowości i różne opinie.

Odpowiedz

m.koenner Styczeń 28, 2014 o 19:51

Tak, to bardzo rozległy i ciekawy temat.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: