Ryzyko prawne w podmiocie leczniczym

Marek Koenner04 listopada 2013Komentarze (0)

Zapewne wielu zarządzających podmiotami leczniczymi zajmuje się analizą ofert ubezpieczycieli i brokerów ubezpieczeniowych. Tematem niezwykle aktualnym jest również akredytacja. Generalnie popularnym zagadnieniem jest efektywne zarządzanie, a jednym z jego elementów jest również zarządzanie ryzykiem.

I niejednokrotnie, mowa jest o ryzyku finansowym, ale – o dziwo – aspekt prawnego ryzyka pozostaje gdzieś na uboczu tych rozważań. Dlatego też dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o tym, jak to ryzyko wygląda z perspektywy prawnika.

Otóż do prawnika często przychodzimy, podobnie jak do lekarza, w sytuacji już zaistniałego zagrożenia. Nie myślimy o pomocy prawnej w kontekście prewencji.

A warto nad tym się zastanowić.

W odniesieniu do błędów stricte medycznych decydująca jest wiedza medyczna. Prawnik może zaś jedynie przeprowadzić przez meandry polskiego wymiaru sprawiedliwości.

W wielu sytuacjach konieczna jest również właściwa komunikacja.

Zarówno w odniesieniu do całego systemu zapobiegania, właściwej reakcji, procedur – zdecydowanie zbudowanie tego systemu wymaga kooperacji i rady prawnika.

W dzisiejszych czasach pomoc taka może być udzielona on-line. Czasem konieczne jest szkolenie, które również on-line może być przeprowadzone.

Gorąco namawiam więc do współpracy w zakresie zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: