Odmowa leczenia w sytuacji zagrożenia koronawirusem – kwestie prawne i etyczne – pdf do ściągnięcia

Marek Koenner13 marca 2020Komentarze (0)

Nie możemy zgodzić się ze słowami krytyki skierowanej wobec niektórych, w szczególności młodych (czasem wręcz studentów) lekarzy, którzy stanęli wobec niezwykle trudnych wyzwań.

Z jednej strony słychać te głosy oburzenia, a z drugiej apele samorządu lekarskiego do władz o zapewnienie środków ochrony.

Wobec ograniczeń, a wręcz braku ich dostępności, czymś zadziwiającym jest próba przerzucenia odpowiedzialności i ryzyka na personel medyczny.

W naszej ocenie każda ze spraw sądowych, do których miejmy nadzieję, nigdy nie dojdzie, w której jako obwiniony, oskarżony czy pozwany, zasiądzie lekarz, który odmówił leczenia w sytuacji braku zabezpieczenia i środków ochrony, jest do wygrania. Jeżeli tylko decyzja o odmowie leczenia była uzasadniona.

Któż nas będzie leczył, jeżeli zakażą się lekarze?

Dlatego też przygotowaliśmy, to znaczy Autor tego bloga, czyli ja oraz aplikantka radcowska Anna Malinowska, PDFa do ściągnięcia (z boku strony), w którym wyjaśniamy, że kwestia odmowy leczenia nie jest wcale taka prosta ani oczywista.

Wstępnie powiem, że wobec tych lekarzy, którzy związani są umową o pracę nie ma zastosowania w tej sytuacji kodeks pracy (w tym przywoływany w dyskusjach przepis art. 210 § 5 k.p.), gdyż regulację szczególną zawiera ustawa o zawodzie lekarza, a konkretnie przepis art. 38 ust. 3, w myśl którego jeżeli lekarz wykonuje swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby, może nie podjąć lub odstąpić od leczenia, jeżeli istnieją poważne ku temu powody, po uzyskaniu zgody swojego przełożonego.

Szerzej temat wobec zagrożenia koronawirusem i wprowadzenia specustawy wyjaśniamy w krótkim opracowaniu w formie pdf:

Odmowa leczenia w sytuacji zagrożenia koronawirusem – kwestie prawne i etyczne.

(Wstęp powyższego wpisu zawarty został również w pdfie jako komentarz autorów do zaistniałej sytuacji).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 537 404 455e-mail: kontakt@kancelaria-koenner.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/prawodlalekarza.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: