Informacja a zgoda pacjenta

Marek Koenner15 lutego 2015Komentarze (1)

Czasami wydaje mi się, że mówię o sprawach, które są już dla lekarzy, ordynatorów, a z pewnością dla zarządzających w szpitalach i klinikach oczywiste. Na pewno są to zagadnienia nie nowe. Jednak, jak się okazuje, rozwiązania wdrożone w praktyce nie spełniają – przynajmniej w mojej ocenie – nawet podstawowych zasad.

Po ostatnim szkoleniu okazało się, że duży szpital korzysta z formularza zgody, w którym:

– zawarte jest kilka linijek na wpis stanowiący opis procedury, przy czym wpisu tego dokonuje sam pacjent,

– następnie widnieje w nim wydrukowana formuła (zgodna z przepisem), w myśl której pacjent został o wszystkim poinformowany, o stopniu ryzyka, dających się przewidzieć następstwach itp.,

– widnieje również „potwierdzenie” przez lekarza, że te informacje o procedurze i powikłaniach zostały pacjentowi przekazane.

Czyli wszystko nie tak, jak być powinno.

Co więcej – nie w tej kolejności, która powinna wyglądać tak:

1) informacja (która może wyglądać bardzo różnie), ale jednak pochodzi od lekarza, bo to on ma obowiązek poinformowania i on ma wiedzę, o czym trzeba poinformować,

2) zgoda pacjenta – tu można użyć różnych formuł, ale musi z nich wynikać jedno: że informacja dotarła, była zrozumiała i została zrozumiana i że w związku z tą informacją pacjent decyduje się (!) na to leczenie.

Szczegółowo wdrażam to w wielu miejscach w Polsce zgodnie z wypracowanym i sprawdzonym już schematem, w ramach którego lekarze decydują o kształcie i treści przekazywanych informacji.

ALE zgoda musi być zgodą pacjenta, dla której znajdziemy potwierdzenie, ale nie w formularzu zgody, ale we wpisach w dokumentacji medycznej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 537 404 455e-mail: kontakt@kancelaria-koenner.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Maryna Ziemniak 6 maja, 2015 o 10:52

Dokładnie wyjaśniona różnica pomiędzy tymi pojęciami, które wielu błędnie myli.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: